Út a tökéletes szemüveghez

Főoldal

Út a tökéletes szemüveghez

Szemüvegválasztás lépései

Út a tökéletes szemüveghez

1.Szemészeti előzmények

Volt már szemüvegem

Amennyiben volt már szemüvege készítse elő azok papírjait, garanciakártyáit.

Ha a szemét operálták vagy bármilyen beavatkozést végeztek rajta,gyűjtse össze zárójelentéseit,ambuláns kezelőlapjait.

Nem volt még szemüvegem

Kezdő szemüvegeseknek érdemes végig gondolni, hogy a távoli vagy a közeli látásában érez-e hibát,továbbá dolgozik-e digitális eszközzel.

Fontos lehet még az autóvezetés gyakorisága és időtartama. Ezek a kérdések fel fognak merülni a vizsgálat során.

2.Szemvizsgálatra történő bejelentkezés

Melyik szemvizsgálati típust válasszam?

Mikor válasszam az optometriai vizsgálatokat?

Ezek közül a vizsgálatok közül akkor érdemes választani, ha nem lát jól a korábbi szemüvegével és új szemüveget szeretne vásárolni. Ha nem volt még szemüvege de úgy, érzi romlik a látása olvasás vagy távolba látás során. Gyakran fáj a feje, de más gyógyászati területen eddig jó vizsgálati eredményei voltak. Színlátási problémája van és olyan pályát szeretne választani, ahol a színtévesztés kizáró tényező.

Megnézem a vizsgálatokat

Mikor válasszam a szemész szakorosi vizsgálatokat?

Ezeket a vizsgálatokat akkor érdemes választani, ha a szeme gyakran be van vörösödve, viszket esetleg ég. Ha ködösen lát vagy gyakori szemfájása van. Abban az esetben is kérje ezt a vizsgálatot, ha korábban operálták a szemét szürkehályoggal, de a műtét ellenére rosszabbul lát. Javasoljuk akkor is, ha Ön cukorbeteg vagy magas vérnyomás beteg és szemfenék vizsgálatra van szüksége. Ha szemhéján elváltozások vannak, vagy csak az életkora miatt meg van ereszkedve és esztétikailag zavarja

Megnézem a vizsgálatokat

Mikor válasszam a látásélesség ellenőrzést?

A látásélesség ellenőrzés klasszikus értelemben nem szemvizsgálat csak állapotfelmérés.
Ezt akkor érdemes választani, ha valamilyen alkalmassági vizsgálat előtt áll, de nem biztos benne, hogy megfelelne a követelményeknek. Például a jogosítvány meghosszabbítása vagy más munkaalkalmassági vizsgálat. Itt dioptria kiírásra sor nem kerül csak tájékoztatást kap arról, hogy a jelenlegi látása milyen állapotú és mire számíthat a tesztek során. Amennyiben nem megfelelőnek találjuk a látását úgy javasolni fogjuk egy átfogóbb optometria vizsgálat elvégzését és a szemüveg kiírását.

Bejelentkezem látásellenőrzésre

3.Szemüvegkeret kiválasztásának szempontjai

Egy szemüvegviselő életében egyik legnehezebb feladat a tökéletes szemüveg kiválasztása.

Úgy kell meghozni egy döntést,hogy egyszerre sok igénynek kell megfelelni,ráadásul ezek a szempontok sokszor ellentmondanak egymásnak.

Ráadásul Magyarországon egy olyan tényező is szerepet játszik a végső választásban, ami sok Nyugat-európai országban teljesen lényegtelen:

A mások véleménye.

De nézzük mik ezek a tényezők.

Optikai szempontok

Közismert tény a rutinos szemüvegviselők körében, hogy a dioptria befolyásolja, hogy milyen keretet lehet választani. Amennyiben a szemüvegviselő nem fogadja meg az optikus javaslatait, olyan szemüveg lehet a végeredmény amivel hosszabb távon panaszai lehetnek.

A jó eredmény elérése érdekében ezekre érdemes odafigyelni:

  1. Ha valakinek kicsi a szemtávolsága(Pd) akkor nem érdemes nagy méretű keretet választani,mert sokszor csak egyedi gyártású lencsével készíthető el a szemüveg,ami jelentős töbletköltséget eredményezhet. 
  2. Multifokális szemüveghez érdemes kicsi mélyebb szemüveget választani,a csiszolás során kényelmesen benne maradjanak az olvasó tartományok. Vagy rövid csatornás multifokális lencsét választani.
  3. Magas mínusz dioptriáknál célszerűbb műanyag keretet választani,hogy a lencse vastagabb széli részét eltakarja a keret. Ha mégis a fémkeret a szimpatikus érdemes a legmagasabb vékonyítási eljárásokat kérni.
  4. Kis dioptriás plusszos lencséket nem célszerű damilos keretben kérni,mert sérülékenyebb a lencse széle. Ha mégis valaki ezt szeretné, érdemes polikarbonát alapanyagból választani szemüveget.
  5. Többfókuszú lencséket fúrt keretben nem célszerű kérni,mert hamarabb tudnak eldeformálódni,kilazulni ami az optikai rendszer elcsúszásához ezáltal látásromláshoz vezet.

Ezeken kívül sok egyedi eset van amit alaposan át kell beszélni az optikussal a későbbi kellemetlenségek elkerülése érdekében.

Anatómiai szempontok

Mindenkinek más a fejfomája. Vannak széles és keskeny arcú emberek. Valakinek vaskos orra van,de másoknak picike. A teltebb arcra is más módon kell szemüveget választani,de a csontos vékonyra is.

Mire figyeljünk a választás során:

Minden szemüvegkeret szárában 3 méretezési adat található.

1. Kaliber (lencseforma szélesség)

Ez az adat határozza meg,hogy a szemüvegviselő halántékszélességéhez milyen méretű szemüveget érdemes választani. Keskeny fejű emberek esetében 50-53, átlagos fej esetében 54-57, széles fejűeknél 58-62 az ideális méret. Ha elejét akarjuk venni az örökös szemüvegcsúszkálásnak, vagy nem szeretnénk ha a halántékunkba bevágási nyomokat hagyjon a szemüveg, ezeket érdemes figyelembe venni.

2. Hídszélesség (orrnyereg szélesség)

Ez a méret határozza meg azt, hogy a szemüveg kényelmesen”feküdjön” az orrunkon.

Ha erre a paraméterre nem figyelünk oda több problémát is okozhat:

  • Amennyiben túl bő az orrnyereg távolság a szemüveg felfekszik az arcunkra. 
  • Az arcal való érintkezés a lencse gyakori párásódását okozza télen,a nyári kánikulában a megizzadás hatására az izzadság sótartalma megmarhatja a keret festését. 
  • A bőr fémmel való érintkezése allergiás reakciót válthat ki.
  • Ha túl szűk az orrnyereg magasan pozicionálódik a szemüveg az arcon,a keret teteje felemelkedik a szemöldök fölé,ami csúnya esztétikai megjelenést eredményez.
  • A magasan felfekvő szemüveg másik problémája,hogy kombinációs lencséknél(például multifokális) magasra emeli az olvasó zónát, ami zavaró hatást válthat ki a távoli látásra nézve.

3. Szárhosszúség

Ettől a paramétertől függ leginkább,hogy a szemüveg ne csússzon le a fejünkről.

Ha erre nem figyelünk 2 eset fordulhat elő:

  • Rövid szárválasztás esetén nyomni fogja a szemüveg a fülünket,extrémebb esetben ki is sebesítheti.
  • Hosszú szárválasztás esetén folyamatosan lecsúszik a szemüveg a fejünkről,ami kombinált lencsék esetében az olvasó rész eltolódását eredményezi,ami rosszabb látást eredményez.

4.Hol nézünk ki a szemüvegből (pupilla pontok szélességi és magassági jelölése)

A pupillatávolság és a kitekintési magasság szerepe

Sok ember abban a tévhitben van,hogy a szemészeti vizsgálatok eredményei (vény adatok) teljen elegendőek a tökéletes szemüveg eléréséhez.

Ez picike dioptriáknál akár igaz is lehet. De sajnos az emberek szeme egyre rosszabb a digitális eszközök brutális térnyerése miatt,ezért igazán kis dioptriákkal csak kevesen használnak szemüveget.

Minden optikai lencsének egy optikai középpontja van,ami akkor fejti ki legjobban hatását,ha az a pupilla elé kerül. A szemvizsgálatok során csak a szemtávolsági adatok vannak deffiniálva,de az,hogy milyen magasan nézek ki a szemüvegből az minden keretnél más és más.

A pupilla helyének jelölése vision office rendszerrel

Sok optika üzlet a pupilla kinézési helyét csak multifokális lencséknél jelöli és azt is csak kézi módszerrel. A multifokális lencsék megszokási nehézsége sokszor a pontatlan kézi jelölés miatt van.

Ha valaki szakmai profizmusra törekszik lényegében minden szemüveg esetében ezt a jelölést el kell végezni. A Tengerszem Optika több mint egy évtizede csak így jelüli és készíti saját becsiszoló műhelyében a szemüvegeit.

Végkövetkeztetés

Látható, hogy mennyi mindentől függ egy tökéletes szemüveg megvalósulása. Attól a gondolattól kezdve,hogy valaki kitalálja,hogy szemüveget szeretne,addig a pillanatig még átveszi a szemüvegét számtalan buktatón kell keresztül mennie.

Ennek a precíz folyamatnak a tökéletes irányításához olyan szakemberekre van szükség akik maximális felkészültséggel rendelkeznek az optikus és az optometriai szakma iránt.

Sajnos minden szakma “hígul” Magyarországon,nagyon sok helyen csak betanított optikusok dolgoznak,akik azon túl,hogy egy gyorstalpalós tanfolyamon 2-3 hónap alatt próbálták elsajátítani a szemüveg eladás lépéseit,szemüveget még a norma életben nem készítettek.

A Tengerszem Optika vezetése 2024-ben pont 35 éve sajátította el a szakmát és azóta Magyarországon mindig az elsők között van a szemészeti és optikai gépek innovációjában, továbbá a dolgozók képzésében.

2024-től hivatalosan az optikus szakma egyik gyakorlati képzőhelye is lett, mivel az optikus iskola és az iparkamara alkalmasnak ítélte meg a céget,mind a gépi innovációk tekintetében,mind a szakmai felkészültség szempontjából arra,hogy optikus tanulóknak biztosítson gyakorlati helyet.

Azok a szemüvegesek, akik a Tengerszem Optikát választják új szemüvegük elkészítéséhez, garantáltan a XXI. Századi szemészeti és optikai csúcstechnológiát veszik igénybe egy több évtizedes szakmai tudás kontrollja mellett. Ez garanciája lehet a tökéletes szemüveg megvalósulásának.